Wybrano kategorię: Lotnictwo aeroklubowe

LIPSK, NIEMCY. 2015_11_19

Antonow An-225 MRIJA ląduje stosunkowo często na lotnisku w LIPSKU, w celu uzupełnienia paliwa, lecąc po trasie Ukraina - Wielka Brytania (i odwrotnie). Tym razem leciał na Krym, wracając z jednego, z portów brytyjskich. Jako bonus - zdjęcia Rusłana, który stał na lotnisku. Obydwa typy, to nowość na mojej stronce. Pomiędzy obydwoma gigantami stał jeszcze jeden produkt ze stajni Antonowa - An-26, pomalowany fantazyjnie, w związku z rolą w filmie.

JB INVESTMENTS. OBORY k. WARSZAWY. 2015_10_21

Niewielka galeria, powstała - tradycyjnie już - przy okazji wizyty w warsztacie Fundacji Zabytki Polskiego Nieba. Mimo niewielu zdjęć - przybyło kilka nowych rejestracji na liście tychże. Co cenniejsze (bowiem o to coraz trudniej), przybyły dwie pozycje na liście typów.

OBAN, SZKOCJA. 2015_07

Kilka zdjęć z wizyty na lotnisku w szkockim OBAN. Niestety nie udało mi się sfotografować samolotu De Havilland Dragon Rapid, którego to widziałem dzień wcześniej w locie, nad miastem. Okazało się, że przylatuje on (na krótko) tylko w czwartki. "Przywozi" do Oban, dzieci do szkoły (z jednej, ze szkockich wysp).

JB INVESTMENTS. OBORY k. WARSZAWY. 2015_06_05

Kilkanaście zdjęć zrobionych w hangarze firmy JB INVESTMENTS, przy okazji wizyty w warsztacie Fundacji Zabytki Polskiego Nieba. Nowością jest dla mnie obecność w tym miejscu (co skrzętnie udokumentowałem) TEXANA oraz kilku Guimbal-i CABRI.

WARSZAWA BABICE. 2015_05

Krótka fotorelacja z hangaru (i okolic) na warszawskich Babicach, powstała głównie z potrzeby udokumentowania wrastającego w trawę drugiego egzemplarza GNIADEGO (póki jeszcze istnieje). Ponadto zdjęcia stojącego w hangarze i oczekującego na lepszą przyszłość samolotu PZL-102 KOS. Jako bonus - zdjęcia RWD-5, który przyleciał na Babice w związku z wystawą "Na skrzydłach czasu", która miała odbyć się w budynku Politechniki Warszawskiej, a w której to wystawie miał wziąć udział.

YALO, WARSZAWA BABICE. 2015_05

Kilkanaście zdjęć z krótkiej wizyty w Firmie YALO, dokumentujących postęp prac nad przywróceniem do lotu samolotu GNIADY. Replica Bags www.rephandbag.com

PZL M-18B DROMADER (Y) PORT LOTNICZY ARGOSTOLION, KEFALONIA, GRECJA. 2014_09.

Kilka zdjęć DROMADERÓW wygrzewających się w greckim słońcu, (w oczekiwaniu na kolejną akcję) na płycie lotniska w miejscowości Argostolion, na wyspie Kefalonia (lub jak ostatnio coraz częściej się mówi - stosując kalkę z jęz. angielskiego - Kefalinia). W drodze powrotnej dane mi było zobaczyć ich start do kolejnej akcji gaszenie pożaru.

Embraer ERJ-175LR, SP-LIE. LOTNISKO IM. CHOPINA, WARSZAWA OKĘCIE. 2014_07_08

Minimalistyczna do granic możliwości galeria, bowiem zawiera tylko jedno zdjęcie, zrobione z rękawa podczas wejścia na pokład samolotu.

WYDZIAŁ LOTNICZY ZL KGP-WARSZAWA. WARSZAWA BABICE. 2013_11_22

Krótki fotoreportaż z wizyty w hangarze jednostki policji na Babicach. Serdeczne podziękowania dla Komendanta ZL KGP - WARSZAWA za umożliwienie zrobienia zdjęć.

JB INVESTMENTS. OBORY k. WARSZAWY. 2013_11_22

Kilka zdjęć zrobionych w hangarze firmy Pana Borowskiego "przy okazji" odwiedzin w Fundacji Zabytki Polskiego Nieba. Jak zawsze - podziękowania dla Panów Jana i Stanisława Borowskich za umożliwienie zrobienia zdjęć.

YALO, WARSZAWA BABICE. 2013_09_12

Kilka zdjęć z krótkiej wizyty w firmie YALO, na warszawskich Babich. Pierwszy z samolotów - to "stary, dobry" GNIADY. Cieszy fakt, że samolot nie zaginął w czeluściach hangarów, lub zwyczajnie nie został złomowany. Jak widać na zdjęciach trwają prace nad przywróceniem GNIADEGO do stanu lotnego. Drugi z samolotów - to KOS 2, konstrukcji Pana Wiesława Mądrego. Samolot został pozbawiony silnika i śmigła. Ciekaw jestem jaki będzie dalszy los tej ciekawej konstrukcji.

LĄDOWISKO ŚMIGŁOWCÓW, WYSPA ZAJĘCZA, SANKT PETERSBURG, ROSJA. 2013_08_17

Kilkadziesiąt zdjęć dwóch śmigłowców odbywających loty widokowe nad Petersburgiem z małego lądowiska położonego tuż przy murach Twierdzy Pietropawłowskiej, na wyspie Zajęczej. Ciekawostką jest fakt, że jeden z nich (Kamow Ka-226) nosi rejestrację policyjną. Niestety, gdy po zwiedzeniu Twierdzy mogłem podejść na lądowisko (czytaj: rodzina wyraziła zgodę na oddalenie się), pogoda popsuła się. Z nieba zaczęło "z pewną taką nieśmiałością" spadać coś mokrego (trudno to nazwać już deszczem) i zrobiło się ciemno, jak po zmierzchu.

BOEING 787 DREAMLINER SP-LRB. WARSZAWA OKĘCIE. 2013_08_11

Kilka zdjęć jednej z nowych zabawek LOT-u, zrobionych z hali odlotów. Przez szybę - oczywiście. Niestety.

PRZYLOT PIERWSZEGO DREAMLINER-A LOT-u. WARSZAWA OKĘCIE. 2012_11

Zdjęcia z low-pass-u w wykonaniu DREAMLINER-a nad warszawskim lotniskiem.

JB INVESTMENTS. OBORY k. WARSZAWY. 2011_11

Krótki fotoreportaż z odwiedzin w hangarze firmy Pana Jana Borowskiego, powstały przy okazji odwiedzin warsztatu Fundacji Zabytki Polskiego Nieba.

YALO, WARSZAWA BABICE. 2011_11_05

Kilka zdjęć bardzo tajemniczej konstrukcji czeskiej firmy H&K Konstrukction. Samolot ma ciekawą konstrukcję: skrzydło jest drewniane, kryte laminatem.

Noorduyn AT-16 HARVARD IIB, ''FH153/58''. WARSZAWA BABICE. 2011_11

Krótki fotoreportaż z przygotowań do lotu pierwszego w Polsce TEXAN-a, stacjonującego na Babicach. Zdjęcia zrobiłem przy okazji wizyty w firmie YALO. Podziękowania dla właściciela maszyny za umożliwienie zrobienia zdjęć.

WARSZAWA BABICE. 2011_11_05

Kolejna wizyta na lotnisku w Babicach (sprowokowana chęcią obfotografowania stojącego tamże TEXAN-a) zaowocowała m.in. kilkudziesięcioma zdjęciami samolotów i śmigłowców, zrobionymi niejako "przy okazji".

OBLOT SAMOLOTU SBM-03 KOS 2 (SP-YAB). WARSZAWA BABICE. 2011_11_05

Zdjęcia z oblotu samolotu KOS 2. Tym razem pełen sukces.

OBLOT SAMOLOTU TULAK (SP-SFEN). WARSZAWA BABICE. 2011_11_05

Podczas mojej ostatniej wizyty na Babicach, związanej z zamiarem zrobienia zdjęć TEXANOWI, który przechowywany jest tamże, miałem okazję sfotografować samolot TULAK, zbudowany przez firmę YALO podczas jego dziewiczego lotu. Podziękowania dla Pana Pazury za umożliwienie mi zrobienia niniejszej sesji zdjęciowej.

AEROPORT MARSEILLE PROVENCE. MARIGNANE k.MARSYLII, FRANCJA. 2011_08

Z każdego wakacyjnego wyjazdu przywożę (m.in. - oczywiście) niewielką ilość zdjęć zrobionych na lotnisku. W związku z tym, już dawno zamierzałem przmianować kategorię "Lotnictwo aeroklubowe" na "Lotnictwo cywilne". Z pewnością kiedyś ten radosny moment nadejdzie. Póki co zamieszczam kilkanaście zdjęć z lotniska w Marsylii, w kategorii, której nazwa jest nieco myląca. Na YSL Replica Handbags rzeczonym lotnisku stoją samoloty pożarnicze (Canadair CL415 I Grumman TRACKER)- i to one były głównym obiektem, w który wycelowałem obiektyw. Niestety większość z maszyn, które tam normalnie stacjonują (i które widziałem w dniu przylotów) zniknęła, gdy pojawiłem się na lotnisku ponownie w dniu, w którym opuszczałem Prowansję www.replicahandbagssales.com .

OBLOT SP-GPO. JB INVESTMENTS. OBORY k. WARSZAWY. 2011_07_22

Krótki fotoreportaż z oblotu śmigłowca zakupionego dla łódzkiej policji. Śmigłowiec pochodzi z Japonii - latał z regiem JA127Y - i gdybym nie wiedział, że to second-hand, po stanie jego "zewnętrza", jak i wnętrza kabiny nigdy na to nie wpadł bym. Innymi słowy wygląda jak "nówka sztuka, nie śmigany". Do startu maszyny nie doszło - najpierw za sprawą krótkiego (ale intensywnego) załamania się pogody, a później za prawą złośliwości rzeczy martwych. Serdeczne podziękowania dla Prezesa firmy JB INVESTMENTS, Pana Jana Borowskiego za umożliwienie mi niniejszej sesji zdjęciowej.

JB INVESTMENTS. OBORY k. WARSZAWY. 2011_07_22

Kolejna wizyta w JB Investments, związana z oblotem pewnego śmigłowca zaowocowała zdjęciami różnych maszyn stojących w hangarze firmy. Podziękowania dla Pana Jana Borowskiego za umożliwienie zrobienia zdjęć.

WYDZIAŁ LOTNICZY ZL KGP-WARSZAWA. WARSZAWA BABICE. 2011_07_22

Krótki fotoreportaż z wizyty w Zespole Lotniczym KGP-WARSZAWA na Babicach. Podziękowania dla dowódcy jednostki za umożliwienie zrobienia zdjęć.

LOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE. WARSZAWA BABICE'2011_07_22

LPR to instytucja powstała w 2000 roku jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej. Posiada obecnie 17 baz stałych i 1 czasową. Do wiosny 2011 roku używano śmigłowców Mi-2 plus, które były sukcesywnie zastępowane (juz od 2009 roku) przez maszyny Eurokopter EC135. Śmigłowce LPR mają obsadę i wyposażenie podobne jak specjalistyczny ambulans reanimacyjny.

YALO, WARSZAWA BABICE. 2011_07_12

Kolejna wizyta na Babicach związana z oblotem samolotu BRAVO (SP-SMAP) zbudowanego w firmie YALO przyniosła m.in. trochę zdjęć innych egzemplarzy tego ultralajta.

OBLOT SAMOLOTU SBM-03 KOS 2 (SP-YAB). WARSZAWA BABICE. 2011_07_12,13

Zdjęcia z dwóch "podejść" do oblotu samolotu KOS 2, na warszawskich Babicach. Niestety wskutek drobnej awarii - do lotu nie doszło.

OBLOT SP-SMAP. WARSZAWA BABICE. 2011_07_12

Zdjęcia z oblotu samolotu BRAVO, po remoncie związanym z awaryjnym lądowaniem, podczas którego samolot trochę ucierpiał. Pilotowi i pasażerowi nic na szcęście się nie stało.

WARSZAWA BABICE. 2011_07_12, 13

Krótki fotoreportaż z wypadu na lotnisko Babice, spowodowanego oblotem samolotu SP-YAB. Przy okazji - jak się okazało - zrobiłem jedne z ostatnich zdjęć samolotu AT-3 SP-TAR, który rozbił się i płonął przed kilkoma dniami. Na szczęście pilot i pasażer wyszli z kraksy cało. Album zawiera mieszankę zdjęć maszyn aeroklubowych i prywatnych awionetek, jest także zdjęcie Mi-dwójek LPR-u, zrobione z oddali oraz zdjęcie samolotu An-2 firmy IBEX.

JB INVESTMENTS. OBORY k. WARSZAWY. 2011_05_25

JB INVESTMENTS to firma założona w 1994 roku przez Jana Borowskiego, (który nadal jest jej wyłącznym właścicielem) zajmująca się dystrybucją w Polsce samolotów lekkich (w ofercie firmy jest ponad 20 typów) oraz śmigłowców (firma jest wyłącznym dystrybutorem śmigłowców firmy BELL na Polskę). Więcej o firmie można przeczytać na jej oficjalnej stronie: www.jbi.com.pl . Będąc w hangarze firmy miałem okazję zrobić kilka zdjęć samolotu HUSKY (będącego w ofercie firmy JB INVESTMENTS), BIESA (należącego do Fundacji Zabytki Polskiego Nieba) oraz samolotu TIGER MOTH, należącego do P. Jacka Mainki. Serdecznie dziękuję P. Stanisławowi Borowskiemu za umożliwienie mi wejścia z aparatem na teren hangaru.

YALO, WARSZAWA BABICE. 2011_04_20

Kilka zdjęć Tulaka oczekującego na oblot i rejestrację cywilną.

PRÓBA SILNIKA SAMOLOTU SBM-03 KOS 2 (SP-YAB). WARSZAWA BABICE. 2011_03_30

Odwiedzając lotnisko Babice miałem okazję zrobić zdjęcia amatorskiego samolotu KOS 2, podczas próby silnika. Konstruktorem samolotu jest Wojciech Mądry, (którego miałem okazję poznać, i którego serdecznie pozdrawiam), zbudowała go natomiast firma YALO, mieszcząca się przy lotnisku Babice. Można było zobaczyć tę ciekawą konstrukcję na pikniku w Góraszce, w 2003 roku. Z "pierwszej ręki" zdobyłem informację, iż wkrótce ponownie ruszy program rozwoju tego samolotu. Podziękowania dla obecnego właściciela za umożliwienie mi zrobienia zdjęć.

OBLOT SP-SAMB. WARSZAWA BABICE. 2011_03_30

Podczas "wypadu" na lotnisko Babice miałem okazję zrobić zdjęcia z oblotu samolotu BRAVO, zbudowanego przez firmę YALO, na licencji amerykańskiej firmy Preceptor Aircraft (samolot w USA znany jest pod nazwą ULTRA PUP). Obszerny artykuł o tej ciekawej konstrukcji ultralekkiej zamieścił Przegląd Lotniczy (Nr 11/08 z listopada 2008 roku). Podczas sesji zdjęciowej miałem okazje poznać założyciela i właściciela firmy YALO - pana Krzysztofa Pazurę (serdecznie pozdrawiam). Dodam, iż firma YALO zbudowała w swojej historii kilka ciekawych konstrukcji - np. samolot GNIADY (na zamówienie i według projektu firmy AVIATA). Więcej informacji (w tym także ww. artykuł z Przeglądu Lotniczego) na stronie firmy: www.yalo.eu .

IBEX, WARSZAWA BABICE. 2011_03_30

Krótki fotoreportaż z wizyty w firmie IBEX na lotnisku Babice. Podziękowania dla Hermes Replica Handbags Pana Prezesa firmy za umożliwienie mi zrobienia zdjęć.

AEROKLUB WARSZAWSKI. WARSZAWA BABICE. 2011_03_30

Kilka zdjęć z wypadu do Aeroklubu. POdziękowania dla osób, które umożliwiły mi zrobienie zdjęć. Audemars Piguet Replica Replica Handbags www.allreplicabags.com

 
Copyrights Zbigniew Jóźwik, airfoto-zj.pl 2007